Prezentacja wodorowego autobusu

środa, 18 wrzesień 2019,

Dnia 17 września na terenie zajezdni MPK Solaris zaprezentował pierwszy całkowicie bezemisyjny Solaris Urbino 12 hydrogen.

Jak informuje portal transport-publiczny.pl autobus jest zasilany ogniwem paliwowym, które produkuje prąd na zasadzie odwróconej elektrolizy. Jest ono wspomagane przez niewielką baterię, która jest zasilana przez ogniwo, dzięki rekuperacji, ale też może być ładowana z zewnątrz metodą plug–in. Ale to rozwiązanie uzupełniające. Nad zwykłym elektrobusem bateryjnym autobus wodorowy mam właśnie tę przewagę, że nie wymaga długiego ładowania, a korzysta z większego zasięgu (do 350 km). Minusem jest, przy najmniej na razie, słaba dostępność paliwa, czyli wodoru.
Pojazd jest testowany w klilku europejskich miastach, jeszcze przed jego premierą znalazł już pierwszego nabywcę – włoskie miasto Bolzano zakupiło 10 autobusów.


Fot. Karolina Kozak

Załączniki:

Projekt "Badania i opracowanie planu transportowego Aglomeracji Poznańskiej" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 (POPT 2007-2013)